Uchwyty do szkła i okucia. Czy są potrzebne?

Uchwyty do szkła

Szkło hartowane pod względem wizualnym nie różni się od zwykłego, ale dzięki poddaniu go procesowi hartowania, odznacza się znacznie wyższą wytrzymałością na uszkodzenia. Dzięki tym właściwościom, szkło to można wykorzystać do produkcji balustrad, schodów, podłóg czy kabin prysznicowych. Istotne jest jednak to, aby każda szklana konstrukcja została wzbogacono o odpowiednie okucia i uchwyty do szkła.

Okucia do szkła hartowanego

W związku z tym, że szkło hartowane można wykorzystać do produkcji różnego rodzaju produktów, równie bogata musi być oferta okuć, które są niezbędnym elementem każdej szklanej konstrukcji. Najczęściej wykonuje się je z aluminium lub ze stali nierdzewnej. Dzięki zastosowaniu tak dobrych materiałów, okucia odznaczają się wysoką wytrzymałością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych, co jest szczególnie ważne, gdy mają wzbogacać balustrady na balkonie lub tarasie. Warto także podkreślić, że okucia po prostu wyglądają estetycznie i elegancko. Sprawiają, że szklane balustrady wyglądają na kompletne i niczego w nich nie brakuje.

Okucia wykorzystuje się zarówno przy szklanych balustradach, jak i przy drzwiach i ścianach wykonanych ze szkła hartowanego. Występują one wtedy pod postacią zawiasów, zamków i uchwytów. Stają się integralną częścią większej całości, czyli np. drzwi. Okucia są łatwe w montażu i charakteryzują się wysoką jakością.

Dostępne mocowania punktowe do szkła hartowanego

Okucia punktowe są obecnie bardzo popularne, ponieważ wykorzystuje się je do mocowania szklanych ścian pionowych, a także sufitów. Znajdują zastosowanie także przy balustradach i ścianach działowych. Wszystkie tego typu elementy mocujące są wykonywane ze stali nierdzewnej, co podwyższa wytrzymałość i sprawia, że jest on niezawodny. Nie bez znaczenia są także walory estetyczne, jakie mają tego typu elementy balustrad. Sprawiają, że można w estetyczny i elegancki sposób wykończyć taki produkt, który został wykonany ze szkła hartowanego.

Mocowania punktowe bez żadnych problemów można zastosować przy produktach ze szkła hartowanego na zewnątrz budynku. Można wtedy wyróżnić punktowe mocowania współpłaszczyznowe, czyli jednostronne, z głowicą ponad powierzchnią szkła, czyli dwustronne oraz z głowicą znajdującą się pomiędzy szybami.

Funkcjonalne okucia do szklanych drzwi

Wielu producentów przygotowuje okucia dedykowane szklanym drzwiom, które są bardzo popularne w nowoczesnych wnętrzach. Np. rozwiązania z ościeżnicami mogą bazować na klamkach z zamkami pokojowymi, biurowymi lub łazienkowymi. Dostępne są zarówno mocno zdobione, jak i minimalistyczne okucia, które świetnie sprawdzają się przede wszystkim w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach. Okucia w postaci gałek drzwiowych zazwyczaj wykonuje się ze stali nierdzewnej, natomiast krążki najczęściej wykorzystuje się w drzwiach przesuwanych.

Szklane schody a mocowania

W przypadku schodów szklanych należy zastosować łączniki, które umożliwiają przytwierdzenie do tej konstrukcji balustrady. Dlatego należy wybrać systemy mocowania, które wykorzystują rotule. Najczęściej balustrady w tym przypadku są mocowanie do podłoża przy użyciu specjalnych listew podtrzymujących. Można także wykorzystać słupki mocowane do podłogi, a także specjalne klamry pozwalające na właściwe podtrzymanie szkła i poręczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *