Jakie rotule wybrać? Rodzaje i zastosowanie

Szkło w dzisiejszej architekturze stanowi bardzo ważny element i daje ogrom możliwości tworzenia z jego pomocą niepowtarzalnych konstrukcji. Należy jednak pamiętać, że nie było by to możliwe, gdyby nie odpowiednio dobrane okucia do szkła. Mocowania punktowe do szkła czyli popularne rotule to okucia, które są powszechnie wykorzystywane w budownictwie, zarówno dla małej architektury jak i wielkopowierzchniowej. Rotule są wykorzystywane przy szklanych balustradach balkonowych, schodowych, antresolach, balkonach francuskich oraz daszkach szklanych. Ich niewątpliwie największą zaletą jest fakt, że pozwalają na montaż tafli szkła bez żadnych łączników liniowych, które zaburzają równą powierzchnię.

Rotule mają najczęściej kształt okrągły, chociaż można spotkać też kwadratowe i składają się z kilku elementów: ozdobnego frontu, który jest widoczny od strony przedniej mocowanego szkła, dystansu czyli odległości szkła od powierzchni do której jest montowane, pręta mocującego oraz specjalnych podkładek izolujących szkło od metalu, które mogą być wykonane z gumy EPDM lub silikonu.

Przykładowa rotula

Do zamontowania szkła za pomocą mocowania punktowego niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie otworu w szkle o odpowiednio dobranej średnicy, natomiast do mocowania w podłożu konieczna jest odpowiednio dobrana kotwa chemiczna.

Ilość mocowań punktowych potrzebnych do zamontowania szkła dobierana jest zawsze indywidualnie w zależności od wielkości i grubości szkła oraz rodzaju podłoża, do jakiego montowana jest balustrada szklana.

Podobnie jak z ilością rotuli również jej dystans jest dobierany indywidualnie. Przekrój przez dystanse jest bardzo szeroki od 8 mm do “x”, ponieważ tuleje dystansową można wykonać pod zamówienie indywidualne. W przypadku braku szczegółowych wytycznych najczęściej stosowany dystans to 30 lub 40 mm, gdyż pozwala on na ergonomiczne czyszczenie szyb w położeniu między szybą a powierzchnią do jakiej jest zamontowana. Dystans rotuli może być regulowany lub bez regulacji. Dystans regulowany bardzo ułatwia montaż balustrady. Daje możliwość zniwelowania nierówności na podłożach.

W przypadku zastosowania rotuli do daszków szklanych jest to mocowanie typu szkło – ściana, które pozwala na montaż do muru pod kątem 90 stopni oraz mocowanie szkło – cięgno. Występują też łączniki pojedyncze i podwójne pozwalające łączyć daszek przy daszku. Tego typu okucia są dyskretne i pasują do każdej elewacji budynku.

Rotule muszą być dzisiaj dopasowane do obecnego wzornictwa dlatego są dostępne nie tylko w wersji szlifowanej czy polerowanej ale także w kolorze czarnym.

Pomimo tego, że rotule stosowane są już od dawna nadal cieszą się popularnością i z pewnością dzięki temu jest wśród nich tak duża różnorodność co do wyglądu. Balustrada całoszklana, fasada, balkon francuski, balustrada schodowa montowana za pomocą rotul zawsze stanowi gwarancję bezpieczeństwa i stabilności oraz wysokiej klasy designem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *