Czy szkło hartowane jest odpowiednim materiałem na balustrady?

szkło hartowane

Szkło panelowe

Zastanawiasz się, czy szkło hartowane sprawdzi się w przypadku balustrad montowanych na balkonach, tarasach lub schodach? Odpowiedź jest bardzo prosta – tak. Jest to tak samo wytrzymały materiał, jak każdy inny.

Szklane balustrady są powszechnie stosowane w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach. Szkło wykorzystywane jest w nich jako element wypełniający, a nie konstrukcyjny. Jednak oczywiście dostępne są także całoszklane balustrady. Oznacza to, że tafla szkła nie jest podzielona na pola słupkami. Szkło odgrywa wtedy kluczową rolę, ponieważ to ono odbiera wszystkie obciążenia związane z użytkowaniem balustrady.

Od razu musimy zaznaczyć, że balustrady nie mogą zostać wykonane ze zwykłego szkła. W polskich przepisach nie znajduje się jednak konkretny szklany materiał, z którego należy je wykonywać. Fachowcy przyjmują jednak, że należy zastosować szkło o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia. Powinno ono tłuc się na drobne, nieostre odłamki, a nie na ostre fragmenty. Te cechy spełnia szkło hartowane. Wykonane z niego szklane balustrady będą trwałą zagrodą na balkonie, tarasie czy schodach.

Właściwości szkła hartowanego

  • jest 4 razy bardziej wytrzymałe, niż zwykle szkło,
  • ma sporą wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne i duże różnice temperatury,
  • ma dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Balustrady ze szkła hartowanego

Szkło hartowane ma podwyższoną wytrzymałość mechaniczną na uszkodzenia. Podczas produkcji jest ogrzewane do temperatury pond 600 stopni Celsjusza. Następnie schładza się je zimnym powietrzem. Dzięki takiemu zahartowaniu, nie rozbija się na ostre fragmenty, ale rozpada się na malutkie, nieszkodliwe odłamki.

Balustrady wypełnione szklanym materiałem

Obciążenia przyjmowane są przez konstrukcje metalową, a nie przez szkło. Szklany materiał może być mocowany zarówno od przodu, jak i od tyłu słupków. Jest ono przytwierdzane przy użyciu specjalnych łączników. Wykorzystuje się najczęściej specjalne Słowa kluczowe dla wpisu: , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *