Co to jest balkon francuski?

Balkon francuski znacznie różni się od tradycyjnego balkonu i niejednokrotnie to określenie jest błędnie rozumiane. Balony francuskie w przeciwieństwie do balkonów w powszechnym wyobrażeniu nie posiadają płyty balkonowej. Jest to przeszklenie, najczęściej wydłużone zabezpieczone balustradą ze szkła, stali nierdzewnej lub czarnej. Zazwyczaj są to okna portfenetrowe, które montuje się w niewielkiej odległości od podłogi i sięgające pod sufit lub zdecydowanie rzadziej okno balkonowe. W ostatnich latach balkony francuskie na stałe zagościły jako element architektoniczny doskonale wpisujący się nowoczesne projekty fasad budynków oraz w starych blokach, które dostają “drugie życie”. Balkony francuskie pełnią jedynie funkcje ozdobne oraz w przypadku okien balkonowych zabezpieczające jednak z uwagi na możliwość zastosowania różnego rodzaju materiałów są bardzo atrakcyjnym detalem nadającym elewacji nowoczesności i niebanalnego wyglądu.

Zalety balkonów francuskich

Do największych zalet balkonów francuskich należy głównie zaliczyć doświetlenie pomieszczeń oraz dostarczenie do pomieszczenia świeżego powietrza co ma szczególne znaczenie w starym budownictwie lub w przypadku mieszkań w blokach. Funkcja dekoracyjna elewacji również nie może zostać pominięta. Dostępność materiałów oraz bogate wzornictwo pozwalają uzyskać harmonijną całość z bryłą budynku. Balkony francuskie optycznie podwyższają i wysmuklają budynki. Na atrakcyjność tego typu rozwiązań wpływa też cena. Balkony francuskie nie należą do drogich rozwiązań.

Przykład balkonu francuskiego

Budowa balkonów francuskich

Balkony francuskie wykonywane są z różnych materiałów jednak najpopularniejsze jest zastosowanie stali nierdzewnej, szkła lub połączenia tych dwóch materiałów. Zastosowanie stali nierdzewnej daje gwarancję trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz na zmienne warunki pogodowe. Tego typu rozwiązanie nie wymaga uciążliwej konserwacji oraz jest łatwe w utrzymaniu czystości. Zastosowanie szkła gwarantuje niczym nie zachwiany przepływ światła. Szkło laminowane VSG i hartowane ESG jest szkłem bezpiecznym i trwałym. Dodatkowym atutem zastosowania szkła jest duży wybór okuć potrzebnych do montażu, np. uchwyty punktowe tzw. rotule, które posiadają szeroki przekrój przez rozmiary oraz rodzaj wykończenia. Balkony francuskie szklane prezentują się idealnie szczególnie na budynkach modernistycznych.

Przykład balkonu francuskiego

Balkony francuskie niezależnie w jakim wykonaniu zawsze będą niebanalnym rozwiązaniem dla każdego stylu architektonicznego. Ich barkowa francuska tradycja od lat przezywa rekonesans i ten trend nigdy nie wyjdzie z mody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *