Balustrady – które wybrać? Gotowe czy robione samodzielnie?

balustrada

Balustrady

Na balustrady warto zdecydować się wtedy, gdy chcesz dopełnić taras, balkon lub schody wewnętrzne i zewnętrzne. Do wyboru są gotowe produkty lub elementy, z których samodzielnie można skomponować estetyczną zagrodę. Główną zaletą balustrad jest to, że skutecznie zamykają przestrzeń, a także zwiększają poziom bezpieczeństwa, szczególnie wtedy, gdy balkon lub taras znajdują się na dość dużej wysokości.

Z czego można zrobić balustrady?

Najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanym do tworzenia balustrad są metal oraz szkło. Istotne jest, aby dopasować rodzaj materiału do aranżacji przestrzeni. Dzięki temu wszystko będzie stanowiło spójną całość. Możesz zdecydować się na:

 • balustrady balkonowe ze stali nierdzewnej – mają prostą formę. Świetnie pasują do przestrzeni nowoczesnych i minimalistycznych. Pozwalają na stworzenie trwałego wykończenia, które świetnie sprawdzi się na balkonie, tarasie oraz na schodach. Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej są odporne na wilgoć oraz zmienne warunki atmosferyczne. Nie trzeba ich konserwować. Są także odporne na uszkodzenia mechaniczne,
 • balustrady ze stali zwykłej – wyglądają podobnie, jak balustrady ze stali nierdzewnej, ale nie są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i wilgoć. Trzeba je konserwować, aby zachować ich atrakcyjny wygląd. Istotne jest, aby zastosować wysokiej jakości produkty chroniące stal przed korozją. Wtedy bez przeszkód można je umieścić zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Jednak najczęściej stosowane są na schodach wewnętrznych,
 • szklane balustrady – jest to nowoczesne rozwiązanie, które świetnie będzie pasowało do aranżacji glamour. Balustrady tego typu mają metalowy szkielet. Efekt tworzy natomiast szkło hartowane. Stosując to rozwiązanie można optycznie powiększyć przestrzeń. Balustrady szklane można zastosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz każdego budynku.

  Co wybrać: gotowy produkt czy samodzielne konstruowanie balustrady?

  Gotowe balustrady są dostępne w wielu marketach budowlanych. Mają one różne kształty i wielkości. W związku z tym, nie będzie żadnego problemu, aby dostosować je do przestrzeni, jaką dysponujesz. Można również skorzystać z usług profesjonalistów, którzy na zamówienie wykonają balustrady idealnie dopasowane do miejsca, w którym mają być zamontowane. Odradzamy natomiast samodzielne konstruowanie balustrad, jeżeli nie masz w tym zakresie doświadczenia. Choć elementy balustrad są powszechnie dostępne, trudno stworzyć oryginalną zagrodę samodzielnie. Korzystając z usług profesjonalistów lub z gotowych produktów masz pewność, że balustrada będzie prezentowała się w atrakcyjny sposób i spełni odpowiednio swoje zadanie. A to przecież jest najważniejsze.

  Najlepsze balustrady, czyli jakie?

  Istotne jest, aby balustrada była idealnie dopasowana do konstrukcji, przy której ma być umieszczona. Jeżeli balkon lub taras są mocno wysunięte, należy zdecydować się na stworzenie balustrady z lekkich materiałów. Szklana lub metalowa konstrukcja pięknie podkreśli przestrzeń i sprawi, że będzie ona znacznie bardziej atrakcyjna. Jeżeli chcesz ożywić nieco aranżację swojego domu, zdecyduj się na zdobione balustrady. Udekorują one dom od zewnątrz. Przerwiesz dzięki temu panującą wokół domu monotonię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *