Balustrada schodowa jako element ozdobny w naszym domu

Balustrada schodowa powinna być przede wszystkim bezpieczna dla osób korzystających ze schodów ale jednocześnie sprawuje też funkcję dekoracyjną i nadaje charakteru dla danego wnętrza. Dopasowanie balustrady w szczególności dla schodów w salonie jest prawdziwym wyzwaniem dla projektantów zwłaszcza w zderzeniu z bardzo wymagającym klientem. Wybór balustrady do schodów jest więc bardzo ważny tym bardziej, że powinna ona spełniać swoje funkcje przez kilka lat. Nowoczesna balustrada schodowa powinna współgrać z kształtem i rodzajem schodów. Schody kręcone, proste czy zabiegowe wymagają różnych rozwiązań dotyczących balustrady. W przypadku balustrad wewnętrznych dzisiejsze wzornictwo, dostępność materiałów i doświadczenie fachowców pozwala na rozwiązania systemowe oraz indywidualne projekty.

Rodzaje balustrad schodowych

Klasycznym, ale i jednocześnie idealnie wpisującym się w obecne wzornictwo jest łącznie drewna i stali nierdzewnej. Elementy nierdzewne mogą być dobrane dwojako stanowiąc lekkie i cienkie dodatki do drewna, subtelnie wykańczając balustradę schodową lub wręcz przeciwnie mogą stanowić wyrazistą konstrukcję nadając silnego charakteru dla całego wnętrza. Balustrada nierdzewna jest trwała, odporna na uszkodzenia i łatwa w utrzymaniu. Balustrady nierdzewne posiadają wiele rozwiązań systemowych, które pozwalają na swobodę montażu. Wypełnienie balustrady może być rozmieszczone pionowo, poziomo lub odpowiednio wygięte. Balustrady schodowe nierdzewne najczęściej wybierane są dla wnętrz nowoczesnych.

Innym rozwiązaniem dla balustrady schodowej jest łącznie drewna i szkła. Balustrady szklane pasują zarówno do ciepłych, klasycznych wnętrz jak i do stylu industrialnego. Do balustrad szklanych wewnętrznych można stosować szkło laminowane lub laminowane i hartowane, które cechuje się dużo większą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Powierzchnia szkła może być przeźroczysta, mleczna lub z wzorem. Występuje również szkło kolorowe. Stosowanie balustrad szklanych optycznie powiększa przestrzeń, nie zabiera światła. Szkło może być zamontowane bezpośrednio do stopni za pomocą specjalnych uchwytów punktowych. Balustrady schodowe szklane mogą być dodatkowo wyposażone w poręcz, która jednocześnie wzmacnia konstrukcje.

Balustrada linowa

Kolejnym rozwiązaniem zabezpieczenia schodów jest balustrada linowa, która najlepiej komponuje się ze schodami stalowymi. Metalowe linki najczęściej montowane są od stopnia do sufitu przez co tworzą harmonijną, równoległą konstrukcję lub mogą być montowane według projektu indywidualnego i tworzyć abstrakcyjne, nowatorskie rozwiązanie. Balustrada schodowa linowa idealnie komponuje się we wnętrzach minimalistycznych, szczególnie typu loft.

Schody to konstrukcja, która bez balustrady nigdy nie będzie pełna. To właśnie balustrada jest istotna dla całego wnętrza. Wybierajmy ją tak, aby współgrała z charakterem całego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Doradzimy i pomożemy

telefonicznie lub mailowo

Szybki proces wyceny

Błyskawiczna wycena szacunkowa

Dostawa także poza Polską

Zadzwoń, a ustalimy szczegóły

Bezpieczne zakupy

Dbamy o naszych Klientów

©Stalglass 2020. wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.